מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל

 ההקמה
מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל נחנך בשנת 2006. ראובן כהן, מעצב ומרצה בכיר היה בין מקימיו, ושימש כראש המכון במשך העשור הראשון לפעילותו. בטקסט לרגל חנוכת המכון כותב ראובן:  "זהו מפעל לאומי להצלת יצירות המצויות בסכנת הישרדות ממשית, יצירות שמספרות את סיפורה האמיתי של הארץ הזאת דרך דגלים, סמלים, כרזות, ספרי ילדים, ספרי עיון, לוחות שנה, מטבעות, שטרות ומודעות בעיתונים. יצירות שמספרות את הסיפור שלנו ממקור ראשון". 
הקמתו של המכון לצד התפתחותם והנגשתם של אוספי מוזיאונים היסטוריים,  אוסף הספרייה הלאומית, ארכיונים רבים המרכז לתיעוד יעד יערי, הארכיון הציוני המרכזי ורבים ונוספים, כל אלו מאפשרים הרכבת תמונה רחבה של ההיסטוריה המקצועית של מעצבות ומעצבים בתחומי העיצוב השונים בישראל. 
 
המכון עוסק באיסוף, תיעוד ובחקר העיצוב על כל הדיסציפלינות שלו, ובהן, עיצוב גרפי, עיצוב תעשייתי עיצוב אופנה, עיצוב תכשיטים ועיצוב טקסטיל.
 
הייחוד
ייחודו של המכון בכך שהוא מספר את סיפורו של העם דרך העולם החזותי, ומלווה את ההיסטוריה של ארץ ישראל לפני, בזמן ומאז קום המדינה ועד היום.
 
הסיפור
זהו סיפור על אהבה, על תקווה, על מלחמה, על חברה, על נחישות, על קשיים גדולים ועל הצלחות מזהירות. על חיי הפרט ועל חיי הקהילה. על המחתרות ועל ההתיישבות. על חומה ומגדל ועל מלחמת השחרור. על הצנע של אז ועל השפע של היום, על קליטת עלייה ועל פוליטיקה. על האדם ומאווייו. על טכנולוגיה, על כלכלה ועל צרכנות. זהו מסמך נרטיבי מרתק שבו העולם החזותי משקף תקופות ורעיונות, ומביא בפנינו את סיפור מרתק.
 
העיצוב
זהו סיפור אופייה החזותי של המדינה, סיפור שאותו מספרים סמלים, כרזות, ספרים, משחקי ילדים, תעודות, "שנות טובות", בגדים, תכשיטים, קריקטורות, אריזות, רהיטים, בולים, איורים, חפצים ופריטים המבטאים את התפתחות השפה החזותית - ההקשרית של התרבות העכשווית המקומית.
 
התרבות
זהו סיפור על תרבות העיצוב ועיצוב התרבות, העוסק באהבת הארץ ותושביה ובעיצוב דרכה לאורך מאה וחמישים השנה האחרונות והוא הולך ומתגבש, הולך ומתעצב דרך עבודותיהם של מעצבות ומעצבים ישראלים עכשוויים.
צור קשר
מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל
רחוב אנה פרנק 12, רמת גן
03-6131884
sidar@shenkar.ac.il
gaon@shenkar.ac.il