"מהסטודיו לאוסף"

חנוכת חדר העיון ע"ש דן ריזינגר 

מורשתו של דן ריזינגר, עיצוביו האייקונים השוברים מוסכמות גם אחרי שישה עשורים, הם חלק בלתי נפרד מהשפה החזותית המקומית. הם מלווים אותנו במרחב הציבורי, כשאנחנו עושים קניות, מתדלקים את המכונית, טסים לחוץ־לארץ, קוראים עיתון, מתבוננים בנוף הארץ בזמן נסיעה בכביש ואפילו שאנחנו חולים וזקוקים לתרופה. שפע הצורות והצבעים בהם השתמש דן לאורך עשרות שנות יצירתו העשירו את השפה החזותית המתפתחת בארץ, עיצבו דיאלוג חדשני עם השפה העברית והרחיבו את שאלת הסגנון המקומי לשאלות של חלל, מרחב ציבורי וכמובן זהות בינלאומית. 

'מדף הספרים' של ריזינגר, שחוגג את ביתו החדש במרכז לחקר העיצוב בישראל, נפתח לעיון אקדמי במטרה לאפשר הכרות עם עולם ההשראה והמחקר של דן עצמו. בספריה ניתן למצוא ספרים שבהם בחר דן לעיין, ספרים שבחר להשתתף בעריכתם או עיצובם, ספרים שניתנו לו במתנה וספרים שהוקדשו לעבודתו. כל אלו משקפים, דרך עיניו של דן, את תהליך התגבשותן של גישות בעיצוב בארץ ובעולם, הקושרות יחד מעצבים, חלומות, תקוות ואידיאלים לכדי שפה חזותיות חדשה.

לרגל השקת חדר העיון בחרנו להציג שני מהלכים מתוך מאות - מתוך כוונה לחשוף במשהו את תהליכי העבודה שמאחורי אחד היוצרים הפוריים והמצליחים בישראל . הראשונה מתוך התערוכה 'דן ריזינגר: סביב שישה עמודים', (אוצרים: יונה פישר, רוני כהן-בנימיני) שהוצגה בשנת 2010 במוזיאון אשדוד לאמנות, מרכז מונארט. מתוכה נבחרו שבע עבודות צבע מתמטיות המייצגות את תורתו של דן בנוגע לצבע, קומפוזיציה ומערכות דו מימדיות ותלת מימדיות. "נדמה לנו שאנחנו מתקדמים בקו ישר, אבל למעשה אנחנו לכודים לעולם בתוך סיפרלה אין־סופית" אמר דן בראיון עם רוני כהן־בינימיני "התהוות של שפה בצבע". 

העבודות התלויות בגלריה הן אותן שבע שבחר דן לתלות בביתו בגבעתיים, מלוות את היום־יום המקצועי והמשפחתי. מהלך שני המוצג בחלל הגלריה חושף לראשונה סקיצות, מחשבות בצבע וקומפוזיציה כפי שנשארו על שולחנו ובמגירות הסטודיו לפני שלוש שנים, עם מותו.

ריזינגר היה בין המעצבים המובילים ופורצי הדרך שהושפעו והשפיעו על מגמות בארץ ובעולם. להיות מעצב, הרבה דן לומר, "זו חשיבה, זו אחריות. תהיה בן־אדם". הייתה בו שמחת חיים והנאה מקצועית שבאה לידי ביטוי בכל מפגש כמו בכל נייר שעבר תחת ידו. סיפור חייו, החברויות, הקשרים הבינלאומיים, הלימוד העצמי ותחומי העניין השונים מתגלים באופן קסום בספרייתו. כיווני מחשבה רבים כל כך מזמינים את הקהל החוקר למפגש עם מקורות ההשראה, סימנים של ידע ותחומי עניין שונים ומרתקים שהיו אבני דרך בעבודתו . חדר העיון ע"ש של דן ריזינגר נותן לנו הזדמנות יוצאת דופן להנכיח את המורשת החזותית המקומית בארץ ואת האנשים שעומדים מאחוריה.

כמרכז מחקר, כמעצבות ומעצבים, כחוקרים וחוקרות, ובשם בית הספר לעיצוב, אנחנו מבקשות להודות לדן ולמשפחתו על חברות נפלאה ועל תרומתם הנדיבה.

* כל העבודות המוצגות על קירות הגלריה, מתוך סדרת העבודות COLOR PREFORMATIONS, 2010 שהוצגה לראשונה בתערוכה "דן ריזינגר - סביב שישה עמודים" במוזיאון אשדוד לאומנות

>>> לסרטים נוספים
סרט שצולם במרכז שנקר לחקר העיצוב בישראל, 2007
 דן מספר על העבודה עם אל על לבת משפחה
כיצד נולד סמלו של מוזיאון חיל האוויר בחצרים? מספר מעצב הלוגו המעצב החזותי דן רייזינגר חתן פרס ישראל