שיחה לכבוד שבוע האיור 2020, גלית גאון עם אוצר ויוזם פסטיבל האיור יובל סער

שיחה על מחצלת בכיכר דיזנגוף לכבוד שבוע האיור 2020 
ראש מכון שנקר לחקר ותיעוד העיצוב בישראל גלית גאון עם אוצר ויוזם פסטיבל האיור יובל סער


גלית: הי יובל, ואוו כמה זמן לא נפגשנו.. והנה שוב ולמרות הכל, נפתח שבוע האיור(:
 
 
יובל: פסטיבל האיור.
 
 
גלית: נכון, שבוע האיור שהפך פסטיבל איור החל לפני מספר שבועות ומתקיים במשך כמעט חודשיים.
חשבתי שנתחיל לדבר על פסטיבל האיור השנה ועל השינויים שנעשו בעקבות הקורונה השנה ההתמשכות שלו תאפשר לנו באמת לבקר בכל התערוכות. אני בטוחה שכל מי שביקרה בשבועות האיור הקודמים, זוכרת את ערבי הפתיחה הארוכים בהם הלכנו מתערוכה לתערוכה בתחושה שהעיר כולה איור. אבל השנה, מעבר לעובדה רוב חללי התצוגה סגורים, ובאלו הפתוחים נוכל לבקר מעט מעט ובלי חיבוקים כלל... איך אתם מתמודדים עם המצב הזה ?
 
יובל: את צודקת. מה שהיה היה מדהים, אבל אנחנו חושבים שזה לא משנה אנחנו בקורונה וזה המצב, ואנחנו עושים הכי טוב שאפשר. הדבר הקל היה לוותר, אבל זו לא הייתה אופציה, מעולם. גם כשהזהירו אותנו מסגר שני או שלישי,  אני אמרתי מהרגע הראשון שאני לא עושה שבוע האיור דיגיטלי. בסופו של דבר אנשים עבדו על תערוכות פיזיות שתוכננו להיות מוצגות במרחב הפיזי. מעבר לזה אני חושב שאנחנו עדיין לא יודעים לעשות תערוכות דיגיטליות כמו שצריך. 
בשביל שזה יקרה, אני לא בטוח שהטכנולוגיה קיימת ואם היא קיימת היא עולה הרבה כסף, זמן, ומשאבים שאין לנו. מכיוון שלבטל זו לא הייתה אופציה, אנחנו עשינו ועושים מה שאפשר.

 זו הסיבה ש"שבוע האיור" הפך לפסטיבל של החודשיים. כי התעקשות על שבוע אחד אומרת שהיו נופלות המון תערוכות, כי הן לא יהיו מוכנות בזמן, או בגלל שהמקום עוד לא יכול היה לפתוח או כי יש תערוכה אחרת שמחכה שיהיה אפשר לפתוח, זה לא קל ובטח לא אחיד. מעבר לזה, אנחנו לא רוצים ש-10,000 איש יגיעו באותו זמן לעיר, וגם זה אסור. והנה עכשיו יש חודשיים, שכבר החלו ואפשר להגיע בכל סוף שבוע לתערוכות ויש תערוכות מקסימות. אני מניח שיש לכל דבר יתרונות וחסרונות ואני כן מאוד מתחבר למה שאת אומרת, ברגע שיש רק עשרה ימים אתה עושה מאמץ ורואה את כל התערוכות, אני יודע את זה על עצמי. בימים כתיקונם אם אני לא אגיע לפתיחה של התערוכה אני לא אראה אותה, למרות שהיא יכולה להיות ממש מתחת לבית שלי, את יודעת איך זה
 
 לראיון המלא

*
דימוי בתצוגה מקדימה: אור ומורן יוגב