לייטרסדורף פיני

אדולפינה פיני לייטרסדורף (1906, הונגריה – 1986, ישראל) מעצבת אופנה. בשנת 1939 עלתה לארץ, ופתחה בתל אביב סטודיו לעיצוב וללימודי גזירה ותפירה. בשנת 1942 החלה לעבוד עם תיאטרון הקאמרי בעיצוב ותפירת תלבושות. במשך עשור עיצבה תלבושות עבור כל הצגות התיאטרון, ובמקביל המשיכה לעבוד עם לקוחות פרטיים. בשנת 1954, לאחר שהות של שנה בדרום אמריקה עם בעלה, הצייר יוחנן סימון, החלה לשתף פעולה עם משכית ולעצב אופנה ואביזרים, ושימשה בתפקיד מעצבת הבית של החברה עד סוף שנות ה-70. 

בשנת 1965 פתחה לייטרסדורף בשדרות רוטשילד בתל אביב אולפנה לעיצוב אופנה, בשיתוף  עם ארגון אמהות עובדות ומשרד המסחר והתעשייה. האולפנה פעלה כחמש שנים, עד להקמת שנקר., פיני עבדה בדרך כלל ללא סקיצות ויצרה בעיקר בטכניקה של דיגום חופשי, בה מניחים את הבד ישירות על בובת דיגום ובונים את הדגם, בשימוש מובהק בגזרות אלכסוניות. כמעצבת, פיני האמינה ביצירה השואפת לבטא את האופי המיוחד של העם והמקום: האקלים, הסגנון והצרכים של אורח החיים, שימוש בחומרים טבעיים והשפעה של מסורות מקומיות.

בין עבודותיה החשובות: דגם "עין גדי" עבור משכית, שמלה ושאל שנוצרו בהשפעת גילוי ממצאים ארכאולוגים במדבר יהודה, 1955, מעיל "מדבר" עבור משכית, 1955, הדגם, עשוי צמר ללא בטנה בהשפעה בדואית והיה אחד מדגמי הדגל של משכית במשך שנים. עיצוב תלבושות ללהקת "ענבל" לכוריאוגרפיות של שרה לוי-תנאי, 1958, עיצוב מדי דיילות הביתן הישראלי ביריד העולמי בבריסל, 1958.
לגלריית פריטים נבחרים