אבא עירית

עירית אבא
יוצרת עצמאית, פועלת בשדה הקרמיקה בארץ מאז שנות השבעים, ומתמחה בקדרות ופורצלן. עבודותיה נובעות מתוך הבנה מעמיקה של החומר, היכרות רחבה עם שדה הקדרות והקרמיקה, כמו גם זיכרונות אישיים ומשפחתיים. זוכת פרס אנדי לשנת 2009 ופרס העיצוב מטעם משרד המדע התרבות והספורט לשנת 2015. עבודותיה הוצגו בגלריות בארץ (בהן גלריה פריסקופ, גלריה גורדון, עינגע ואחרות) במסגרת שש תערוכות יחיד, בתערוכות קבוצתיות ובירידים ברחבי העולם, וכן עבודותיה נמצאות באוספים מוזיאליים ובאוספים פרטיים.    

במשך כשני עשורים העמיקה וביססה את שליטתה בחומר בטכניקות מסורתיות, עד לתערוכת  היחיד הראשונה שהציגה - "כלי קטן, פורצלן" (גלריה פריסקופ, 2001), אז חל מפנה בעבודתה. מאז ממשיכה אבא לחקור את גבולות החומר הקרמי ולשכלל את עבודת הפורצלן על גלגל האבניים.
שנים ארוכות של היענות למגבלות המקובלות בתחום, הקנו לעירית אבא שליטה והבנה יוצאת דופן של רזי החומר. אלו מאפשרות לה לפתח טכניקות שונות של זילוף, חריטה, שידוך בין חומר לפורצלן ושימוש בצבעים עזים, ובכך לחרוג מהמסורת הקרמית. נוכחות זו משרטטת טביעת אצבע ייחודית של אומנית בעלת שפה משלה, הנעזרת במקובל ובמוכר כדי לחתור תחתיו.

אבא היא בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל, בה היא מלמדת מאז שנות השמונים. יכולותיה המקצועיות והאישיות מלוות לאורך שנים רבות את תלמידי המחלקה ובוגריה, המצביעים על נוכחותה והשפעתה ארוכת השנים על התחום ועל עבודתם האישית. אבא היא מהיוצרות הבכירות בתחום הקדרות בישראל, וזוכות להערכה רבה בזירה המקומית והבין-לאומית.

ועדת השיפוט שבחרה בה כזוכת פרס העיצוב מטעם משרד התרבות (2015), כתבה אודותיה:
" עירית אבא היא יוצרת ותיקה, מדויקת ופורצת דרך. יצירתה מתמקדת בעקשנות רבה בעבודת האבניים המסורתית כנקודת מוצא תוך כדי פיתוח שפה אישית מעוררת השראה המרחיבה את גבולות המדיה, מבחינה טכנולוגית, קונספטואלית, חומרית וחזותית. גוף העבודות העשיר והמגוון שיצרה מגשר ברגישות רבה מבחינת הבנה תרבותית וחומרית בין שפה מסורתית לזו העכשווית. כיוצרת בחומר קרמי, אבא פרצה את הגבולות בין שדות האמנות והעיצוב באמצעות שיתופי פעולה מקוריים ומרתקים."
designer-name