ואנג בתיה

מעצבת תכשיטים, בעלת תואר שני מהאוניברסיטה לאמנויות של וינה, אוסטריה, ותואר ראשון מ"המדרשה" בבית-ברל, הייתה מבין מייסדי המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר וכיום היא מרצה בכירה בה. במהלך השנים לימדה גם באוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה הפתוחה ובאקדמיה הבינלאומית לאמנות בזלצבורג, אוסטריה.

ואנג בעלת סטודיו מוביל לעיצוב תכשיטים המתמחה בייצוא ובזהב. היא מתבוננת על העיצוב כשפה שהלכה והתפתחה לאורך השנים, שפה שחוקיה אינם ניתנים לניסוח מילולי. זוהי קריאה שונה של מציאות, התבוננות מזווית אחרת, המתגלגלת ומוצאת את ביטויה באובייקטים תלת ממדיים. היא חוקרת את המילה ׳נפחות׳ ומביאה אותה בעבודותיה, הן אוצרת בתוכן את המילה נַפׇּח ונֶפַח: והיא נפחית היוצרת גופים נפחיים ומטפלת בפני השטח שלהם. יצירת פסלים וכלי כסף, נחושת או פליז בנפחות הינה טכניקה עם מסורת בת מאות שנים, אך אינה מקובלת בעבודות צורפות בזהב. 

עם סיום הלימודים היא נשבתה בקסם הזהב. והיא עובדת ב׳נפחות זהב׳ - ריקוע בפטישים על בול עץ או סדני פלדה. החומר שלי הוא זהב 18 קרט או זהב טהור 24 קרט. העקביות הזו בצמצום המוחלט של חומר ושל טכניקה, מבטאים עבורה כאילו את המחקר החומרי "חיים שלמים אינם מספיקים כדי ללמוד כל אחד מהם לעומקו".

בעבודה שלה על האובייקט, התכשיט, יוצא מתוך החומר אל האידיאה. תכשיטי זהב הם הדרך להעביר תכנים ונרטיבים המעסיקים אותה כאדם. התכנים הללו חוזרים שוב ושוב בצורות שונות בעבודותיה ובתערוכות בהן השתתפה. נושאי העבודה שלה התפתחו עם השנים, בהן עסקה הן בדיאלוג עם חומר וצורה והן בשאלות של זהות, של חברה ושל סביבה.

ואנג הציגה מעבודותיה בתערוכות יחיד וקבוצתיות רבות בארץ ובעולם, בין היתר במוזיאון האמנות של פלורידה, גלריית עין הוד, גלריה "פריסקופ" בתל-אביב, מוזיאון העיצוב חולון, "בית האמנים" של דיסלדורף ומוזיאון ארץ ישראל בתל-אביב. 

ואנג חברה פעילה בקהילת המעצבים הישראלית ובין השנים 2010-2009 עמדה בראש ענף התכשיטים. בתוך כך, היא שופטת במבחני קבלת המלגות לסטודנטים מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל. 
designer-name