גניש אהרון ישראל

מעצב אופנה, בוגר מצטיין של המרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה (נרי בלומפילד), בעל מותג עצמאי לאופנה משנת 2019. 

סיפור חייו של גניש הינו חלק מעבודות העיצוב שלו, הוא גדל בבני ברק במשפחה חרדית בת תשעה ילדים. כשהיה בן שמונה אמו נפטרה. הוא מספר שהחיבור לאופנה תמיד היה שם, עוד כשהיה ילד חרדי. ״כבר בילדותי הייתי מתהלך ברחוב רבי עקיבא, ׳השינקין של בני ברק׳, בוהה בחלונות הראווה ומדמיין שיום אחד תהיה גם לי חנות כזאת משלי. העולם החרדי מכתיב קוד לבוש, ותמיד לקחתי את זה צעד קדימה, גם אם זה רק שחור־לבן. תמיד ידעתי ללבוש את החליפה עם החולצה הנכונה, לחבוש את הכובע המתאים ולבחור את הגרביים״.

"העומס האנושי, הצפיפות, החינוך הדתי הנוקשה, ורמיסת האינדיבידואליזם, לתוכם גדלתי עוררו בי את התשוקה ליצור. גדלתי בעיר החרדית בני ברק וחיפשתי את דרכי אל העולם שמחוץ לכתלי הישיבה והחיידר."  כבוגר יצא בשאלה, ומצא את מקומו בתוך מרחבי החופש, האומנות והיצירה. הוא מושפע ממראות ועולם ילדותו הסגור, הישיבות, התורה ומדרשי חז"ל, אותם הוא מפרק ובונה מחדש אל מרחב חדשני, בפרשנות אישית, אל מי שהוא כיום.

הקולקציות שהוא מעצב מתאפיינות בשילוב של ישן וחדש, נעות בין העבר ילדותו ובין מבט עכשווי , כך הוא מחבר בין הקצוות בהם הוא חי. הטרנספורמציה שעוברים הבגדים הישנים עם הזווית הסובייקטיבית החדשה, הופכים את הקולקציות ליצירות בעלות אופי פואטי ורומנטי, ובו זמנית נשמר בהם הערך והכבוד לערכי ההיסטוריה והמסורת.

המותג של גניש מספר סיפור שלם דרך כל פריטי הקולקציה, ועם זאת כל פריט אינדיבידואלי עומד בפני עצמו. הפריטים נתפרים בעבודת יד קפדנית תוך חשיבה על כל הפרטים הקטנים; כל טקסטיל נבחר מתוך מחשבה, וחלקם עוברים תהליך ארוך של פירוק ובנייה מחדש. פריטי הלבוש משולבים עם יצירות אומנות כחלק מהלבוש השלם. השילוב בין פריט אומנותי ובין הבגד הלביש מייצרים למעשה את הקונטרס העמוק בין אלמנט העדר האנושי ובין הייחודיות המאפיינת כל אדם באשר הוא. תהליך היצירה איטי ומחושב, מהלך הייצור מתון ומתחשב בערכי הסביבה, תוך העדפה מובהקת לחומרים טבעיים. אני מאמין בצריכה מינימליסטית, ולכן מאחורי הפריטים מושקעת מחשבה המכוונת ליצירת אופנה על זמנית.

לינק לאתר >>>

designer-name

צילום: צילום: שליו אריאל