הרניק יעל

מעצבת טקסטיל, בוגרת של המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר (2012). 
סיימה התמחות אצל המעצבת טורי ברץ׳ בניו ־יורק, הכשרה בוויאטנם בחברה צרפתית כמעצבת טקסטיל ועבדה שלוש שנים כמעצבת בחברת גוטקס, במקביל פתחה מותג עצמאי. 

הטקסטיל נמצא בלבו של גוף היצירה שלה. הוא נוגע באמנות, עיצוב, היסטוריה של תרבויות, מגדר, מסורות של מלאכות כשכולם שזורים בייחודיות שבאה לידי ביטוי בצורות חדשות. מדיום הטקסטיל מכיל ביטויים חומריים עשירים ומשמעויות מטאפוריות, הנגזרות באופן מסוים מהפן הטכני של ייצורו. היבט זה רלוונטי בעשייה האמנותית שלה, שנעה בין עיצוב, מלאכה ואמנות עכשווית.

כיוצרת היא פועלת במרחב של ״בין לבין״, בעבודות טקסטיל שמשלבת תהליכי ייצור מסורתיים, פרספקטיבה מודרנית ורגישויות עכשוויות. השפה החזותית שלה צמחה מתוך העמקה בנושאים של מחזוריות וחזרתיות. דרך הפעולה החזרתית, המהותית למלאכות הטקסטיל, תוך שהיא נותנת ביטוי לתחושת הכמיהה הנוגעת לחוויות של זרות ושייכות.

הרניק מוצאת חשיבות רבה בלימוד יסודותיה של טכניקה ובהתמקצעות בה. הכרת המתודולוגיה מעניקה תוכן ומשמעות לעבודות. כערך נוסך היא מגלה עניין רב בהתמקדות בחומרים טבעיים בלבד, ובהתמקצעות ביכולת ליצור הדפס על בד ללא שימוש במכשור מכני. בכך היא פועלת מתוך משיכה אינטואיטיבית, אבל גם מתוך מודעות לשינוים שמתרחשים בעולם ואחריות אישית.
designer-name

צילום: צילום: רוסלו שמריה