במקרים שבהם בבסיס הפרויקט עומדת תיזה אוצרותית ועולה צורך בדימוי שייצג את התיזה, אני בוחר לעתים למקם על העטיפה עבודה שלי שנעשתה במיוחד, כעין חותמת מאחדת לכאוס הממוקצב הרוחש בגוף הספר. העטיפות האלה עשויות לרוב מחומרים "לואו–טקיים", שקית של גרעינים, קרטון, ניירות אריזה וניירות "נחותים" אחרים. יש בהן חורים, קפלים, חרכים וקרעים של נקודות מפגש, והן בדרך כלל דקות מאוד, קרומיות, מאפשרות חלחול. הן עונות על צורך למשוך אל האלמנטרי, אל המקום שאינו נגיש באמצעי העיצוב הנהוגים )לדוגמא כאן בעבודה ידנית ובמקרים מאוחרים יותר ברישומי מחשב(. העטיפות עובדות על המינימום ובתוך כך כמו מצהירות על היותן חסרות ערך במונחי השוק, מה גם שהן מיועדות לשכפול. קנה המידה שלהן הוא תמיד 1:1 והעשייה שלהן זולה וקצרה בזמן; הן כאילו לא גוזלות כלום.
הפורמט שבחרתי לספר–קטלוג "מסלולי נדודים" הוא כשל ספר קריאה ומידותיו צנועות מאלה של קטלוג "רגיל". רציתי ספר שאפשר בקלות לטמון בתיק - ספר שמידותיו ומשקלו לא יהוו מכשלה ברגע של חירום המצריך מעבר או נדידה, ובכך הוא כמו מצהיר על היותו חיוני. במוטיב העטיפה פיתחתי את מודל ה"דף–חלל" ]ראו בטקסט הנלווה[. את ה"דף" בניתי על מצע קרטון המשמש לכריכות קשות, ועליו קווי מִתאר המתייחסים למידות הספר. נייר משי משמש דימוי של עור האדם, ובין שכבותיו רשומים בעיפרון סימנים, מעין קעקועים המסמנים באופן מופשט את האותיות של שם התערוכה בשני צדי הספר, בעברית ובאנגלית. הכרך כרוך במתכונת מסורתית המדגישה, במחוות הרטרו, את על–זמניותו של הספר.
---
מוזיאון ישראל, ירושלים
ספר–קטלוג עברית/אנגלית
תערוכה קבוצתית
אוצרת: שרית שפירא
עיצוב גרפי והפקה: מיכאל גורדון
264 עמ'
מהדורה של 1000 עותקים