אפי - תערוכת מחווה למעצב והמאייר אפי ריבקינד

בגלריה שנקר ע"ש יעקב ותמר רוזן

אוצרת: מיכל שפירא | בשיתוף מרכז שנקר לחקר העיצוב בישראל

אירוע פתיחה: 1.3.2024 יום שישי בשעה 11:00 
נעילה 31.5.2024 | ביאליק 137, רמת גן


>>> אירועים וסיורים בתערוכה:


> 3.5 | 11:00 | איריס ריבקינד וגלית גאון בשיחה על אפי ריבקינד ואיזיקה גאון יחסי אבות ובנות, יצירה ומורשת משפחתית
 
> 21.5 | 19:00 | האוצרות מיכל שפירא, גלית גאון ואיריס ריבקינד בשיחה על הספר שהפך לתערוכה 

> ימי שלישי | 17:00-19:00 | סיורים בתערוכה


***

מרכז שנקר לחקר העיצוב בישראל מציג תערוכת איור אופטימית ומקומית, מתוך עבודותיו של אפי ריבקינד. אפי עבד כמעצב וכמאייר קרוב ל־65 שנים ונמנה על הדור שיצק את יסודות העיצוב הגרפי המקומי. עבודתו רבת השנים הטביעה את חותמה על תחום התקשורת החזותית המקומית, ועל המורשת החזותית של שנות השישים ואילך. למרות שהדימויים והפרסומים שיצר מוכרים לכל - שמו פחות מוכר לקהל הרחב. תערוכה זו מבקשת למקד את המבט במעצב משפיע ופורה, שלא זכה עד כה להכרה ההיסטורית הראויה. בעבודתו העשירה בסטודיו יצר עבור חברות מסחריות וגופים ציבוריים מרכזיים בישראל, עד לפרישתו בגיל 85, לפני ארבע שנים. 

ריבקינד עסק בעיצוב גרפי, באיור ובטיפוגרפיה, לצד פיתוח קונספט, אסטרטגיה וקופירייטינג. מצויד תמיד בעפרון, ברפידוגרף, ביד חופשית, בדמיון פרוע, באהבה גדולה ואופטימיות אין קץ. מתוך אלפי עבודותיו, תערוכה זו מבקשת להתמקד בקו האיורי, בהומור, בקלות היד ובחופש המחשבה. האיורים משוחררים מהקשרם המקורי ומציר הזמן, כך שדמויות, מילים וסיטואציות משתלבות זו בזו, וסיפורים חדשים מתגלים. 


אפי נולד וחי בתל אביב, בוגר בצלאל האקדמיה לאומנות ועיצוב ירושלים במחלקה לעיצוב גרפי. כילד חווה את סוף ימי המנדט הבריטי, וכנער את שנות הקמת המדינה. התפתחותו האישית כאדם וכמעצב ליוותה את התפתחות המדינה הצעירה וההיסטוריה הישראלית נרשמה בזמן אמת באיוריו. בין הנושאים והעיצובים המקומיים שיצר, ניכרת השפעה בינלאומית - צבעוניות עזה, נופים פסיכדליים, דימויי זוהר של מלחמה ונצחון, אופנות מתחלפות, איקונות אמריקאיות וקולנוע הוליוודי. 

"אתה אחד מן הצוות", סלוגן המתנוסס באחד מעיצוביו לאל־על, מתאים במיוחד לתיאור עבודתו של ריבקינד. איוריו עתירי התרחשויות ודמויות רבות הפועלות יחד. "אצלי אין סופרמנים", מעיד אפי, שבוחר בדרך כלל במקבץ דמויות על פני גיבור מרכזי אחד. אהבת האדם שמאפיינת את אפי מיתרגמת לנדיבות יצירתית ביחס לדמויות, שזוכות כל אחת לעלילה קטנה משלה.

רישומים, סקיצות ופרגמנטים מעבודותיו משולבים זה בזה ומוצגים בגלריה יחד, כציור המתמשך על קיר המערה, מגולל את קורות עבודתו כמו גם את קורותינו המשותפים בארץ - בפשטות, בתמימות ובאופטימיות האופייניים לאפי, ונדמה שנדרשים כאן יותר מתמיד.

לאוסף של אפי >>>